English Polski
Akademia Morska w Szczecinie

DSpace Home

DSpace/Manakin Repository

Browsing by Keyword dodatkowy opór od fali:

  • Szelangiewicz, Tadeusz; Żelazny, Katarzyna (Scientific Journals Maritime University of Szczecin, Zeszyty Naukowe Akademia Morska w Szczecinie, )
    Podczas pływania statku po sfalowanej wodzie powstaje dodatkowy opór od fali i wiatru. Wzrost oporu od warunków pogodowych powoduje spadek prędkości oraz zmianę obrotów i sprawnoSci śruby napędowej, W artykule przedstawiono algorytm obliczania prędkości statku i parametrów pracy układu napędowego w zmiennych warunkach pogodowych oraz zamieszczono przykładowe wyniki obliczeń.
  • Szelangiewicz, Tadeusz (Scientific Journals Maritime University of Szczecin, Zeszyty Naukowe Akademia Morska w Szczecinie, )
    Podczas projektowania statku, jednym z wymagań armatora jest osiągnięcie zakładanej prędkości eksploatacyjnej. Statek najczęściej pływa po sfalowanej wodzie, co powoduje powstanie dodatkowego oporu od fali i spadek prędkości. W artykule przedstawiono metodę obliczania średniej statystycznej prędkości eksploatacyjnej dla danego statku w długim okresie czasu podczas pływania na założonej linii żeglugowej.

Search repository

Advanced Search

Browse

My Account

RSS Feeds